آموزشی

شناخت بهترین عدسی های عینک طبی

best-optical-lenses

افراد عینکی به‌خوبی می‌دانند که شناخت بهترین عدسی های عینک طبی تا چه حد حیاتی است؛ چون عدسی‌های مناسب می‌توانند به‌معنای واقعی کلمه، دید انسان را بسازند یا تار و خراب کنند. انواع عدسی های عینک به اصلاح بینایی کمک و از چشم‌ها محافظت می‌کنند و اگر از متریال باکیفیت ساخته شده باشند، در مقابل همه چیز از خراش گرفته تا اشعه UV مقاوم هستند؛ اما بهترین نوع عدسی عینک طبی بسته به شرایط چشم و نیاز هر فرد و مزایای اضافی موردعلاقه شما می‌تواند متفاوت باشد. در این مقاله قصد داریم درباره انواع عدسی و نکات مهم در انتخاب بهترین نوع عدسی عینک طبی صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

best-lenses-for-prescription-glasses

انواع عدسی های عینک 

اگر از عینک طبی مردانه یا عینک طبی زنانه استفاده کنید، متوجه می‌شوید عدسی‌های‌ این عینک‌ها نور را به‌گونه‌ای شکست می‌دهند که به شما کمک می‌کند واضح‌تر اطرافتان را ببینید؛ اما عدسی‌ها انواع مختلفی دارند و برخی از مهم‌ترین انواع عدسی های عینک برای اصلاح بینایی شامل موارد زیر هستند:

عدسی‌های تک دید

این عدسی‌ها ساده‌ترین نوع عدسی هستند و در مقایسه با انواع دیگر لنز، وسیع‌ترین میدان دید را فراهم می‌کنند. اگر با دید نزدیک یا دور مشکل دارید، بسته به نیاز بینایی خود، احتمالاً با لنزهای تک دید آشنایی دارید. این نوع عدسی به درمان بیماری‌های چشمی مانند نزدیک‌بینی، دوربینی و آستیگماتیسم کمک می‌کند.

عدسی‌های چندکانونی

برخلاف عدسی‌ها یا لنزهای تک دید، لنزهای چند کانونی می‌توانند چندمنظوره باشند. لنزهای 2 کانونی به 2 ناحیه (یکی برای دید نزدیک و دیگری برای دید از راه دور) تقسیم می‌شوند و شما می‌توانید به‌وضوح ببینید که هر ناحیه روی لنز کجا قرار دارد؛ چون با یک خط قابل مشاهده تقسیم می‌شوند.

best-lenses-for-prescription-glasses

 

لنزهای 3 کانونی به 3 ناحیه تقسیم می‌شوند: یکی برای دید نزدیک، یکی برای دید متوسط و دیگری برای دید از راه دور. این لنزها به‌جای 1 خط با 2 خط جدا می‌شوند. لنزهای پیشرو برای تصحیح فواصل دید متعدد – از جمله دور، متوسط و نزدیک – در یک لنز طراحی شده‌اند و برخلاف سایر لنزهای چندکانونی هیچ خط یا بخش قابل مشاهده‌ای ندارند.

لنزهای ضدخستگی شامل نسخه تک دید و افزایش بزرگنمایی در پایین لنز هستند. قسمت پایینی لنز با شل کردن عضله چشم از دید نزدیک پشتیبانی و به مرور زمان کار با دستگاه‌های دیجیتال و نمای نزدیک را راحت‌تر می‌کند.

عدسی‌های منشوری

گاهی چشم‌ها در راستای یکدیگر حرکت نمی‌کنند و در نتیجه علائمی مانند دوبینی یا فشار چشم ایجاد می‌شود. برای توضیح این وضعیت، پزشک ممکن است یک منشور به عدسی اضافه کند. منشور براساس نسخه شما در موقعیت و جهت خاصی قرار می‌گیرد. 

لنزهای کروی در مقابل استوانه‌ای

عدسی‌های کروی، عیوب انکساری مانند نزدیک‌بینی و دوربینی را اصلاح می‌کنند. این شرایط باعث می‌شود نور در جلو یا پشت شبکیه متمرکز شود و عدسی نقطه کانونی خود را به سطح شبکیه برگرداند. برای اصلاح آستیگماتیسم از لنزهای استوانه‌ای استفاده می‌شود. آستیگماتیسم باعث می‌شود که نور به‌جای یک نقطه، روی چندین نقطه در چشم متمرکز شود. 

انواع عدسی پلاستیکی

به‌علت وزن سبک‌تر، بسیاری از عدسی‌ها به‌جای شیشه از پلاستیک ساخته می‌شوند. محبوب‌ترین انواع لنزهای پلاستیکی شامل موارد زیر هستند:

عدسی‌های پلاستیکی CR-39

لنزهای پلاستیکی CR-39 در دهه 1940 به‌عنوان جایگزینی مقرون‌به‌صرفه با وزن کمتر برای لنزهای شیشه‌ای وارد صحنه شدند. آن‌ها نه تنها نسبت به عدسی‌های شیشه‌ای، کمتر در معرض شکستن قرار دارند، بلکه مقدار عدد شفافیتشان هم کمی کمتر از 60 است که بالاترین مقدار در بین عدسی‌های پلاستیکی محسوب می‌شود؛ اما لنزهای پلاستیکی CR-39 کمی ضخیم‌تر از سایر گزینه‌های پلاستیکی هستند و برای چشم‌های بسیار ضعیف مناسبند.

عدسی‌های پلی‌کربنات

لنزهای پلی‌کربنات ضریب شکست بالاتری نسبت به لنزهای CR-39 دارند، بنابراین سبک‌ترند و بازده انکساری بهتری دارند. همچنین، علیرغم اینکه شکل‌دهی آن‌ها برای تولیدکنندگان آسان است؛ اما در برابر ضربه بسیار محکم و مقاوم هستند. این سطح از کیفیت باعث محافظت بیشتر از چشم شما می‌شود و اپتومتریست‌ها اغلب این عدسی‌ها را برای کودکان و بزرگسالان توصیه می‌کنند.

عدسی‌های شاخص بالا

لنزهای با شاخص بالا می‌توانند عیوب انکساری شدید را تصحیح کنند. آن‌ها معمولاً کمی گران‌تر از سایر انواع لنز هستند.

عدسی‌های Trivex

لنزهای پلاستیکی Trivex عدد شفافیت بالاتری نسبت به لنزهای پلی‌کربنات دارند و وزن آن‌ها کمی کمتر است. بزرگ‌ترین نقطه ضعف آن‌ها قیمت این عدسی‌ها است.

نکات مهم در انتخاب عدسی عینک طبی

مواد به‌کاررفته در ساخت عدسی، بخش بزرگی از عملکرد آن را تشکیل می‌دهند و اگرچه ممکن است بسیار شبیه به یکدیگر به‌نظر برسند؛ اما ترکیبات متفاوتی دارند. ممکن است تعجب کنید که چرا مواد عدسی اهمیت دارند.؛ چون این مواد هم ضریب شکست و هم مقدار شفافیت عدسی را تعیین می‌کنند. ضریب شکست یک عدسی به شما می‌گوید که نور با چه سرعتی در خلاء حرکت می‌کند. ضریب شکست بالا به این معنی است که عدسی در شکست سریع نور بسیار خوب عمل می‌کند. عدسی‌هایی با ضریب شکست بالا ممکن است نازک‌تر از عدسی‌هایی با ضریب شکست پایین‌تر باشند و معمولاً برای افرادی که چشم‌های بسیار ضعیفی دارند، توصیه می‌شوند. بنابراین، در انتخاب بهترین نوع عدسی عینک طبی باید به این موضوع توجه کنید.

مقدار Abbe (ضریب شفافیت عدسی) نحوه پراکندگی نور و در نتیجه احتمال ایجاد اعوجاج در دید را اندازه می‌گیرد. اگر لنز ضریب شفافیت پایینی داشته باشد، ممکن است هنگام نگاه کردن با آن، هاله‌های رنگارنگی اطراف اشیا و نورها مشاهده کنید. این انحرافات رنگی می‌تواند بینایی شما را مختل کند و باعث حواس پرتی و تحریک زیادی شود. ازسوی‌دیگر، لنزهایی با ضریب شفافیت بالا، احتمال این انحرافات را کاهش و دید واضح را ارائه می‌دهند.

best-lenses-for-prescription-glasses

وقتی در مورد نوع و جنس عدسی تصمیم گرفتید، می‌توانید امکاناتی مانند شیشه ضدخراش، ضدانعکاس و ضد UV را هم انتخاب کنید. پوشش ضدانعکاس از چشم‌ها در برابر تابش خیره‌کننده و سایر انعکاس‌های خشن محافظت می‌کند و به‌ویژه برای لنزهای با شاخص بالا ضروری است،؛ چون نور بیشتری را منعکس می‌کنند. پوشش هیدروفوبیک یا آبگریز آب را دفع می‌کند تا عدسی‌های شما شفاف و تمیز بمانند.

پوشش فیلتر کننده نور آبی برای افرادی مناسب است که از صفحه نمایش کامپیوتر و لپ تاپ زیاد استفاده می‌کنند و ممکن است به تنظیم مجدد چرخه خواب شما کمک کنند. عدسی‌های حساس به نور با نور ماوراء بنفش، فعال و به عدسی‌های فتوکرومیک یا انتقالی تبدیل می‌شوند. به این معنی که به‌طور خودکار در نور خورشید تیره می‌شوند و در نبود نور به حالت بی‌رنگ برمی‌گردند. برخی از عینک‌های طبی نیز برای کمک به کاهش علائم میگرن یا برای کمک به گیمرها از عدسی‌های رنگی استفاده می‌کنند.

انتخاب بهترین نوع عدسی عینک طبی

هنگام انتخاب بهترین نوع عدسی عینک طبی باید همه چیز را از نسخه و قیمت آن گرفته تا پوشش‌های سفارشی متناسب با سبک زندگی خودتان در نظر بگیرید. چشم پزشک و بینایی سنج بهترین مشاور شما برای شناخت بهترین عدسی های عینک طبی هستند و می‌توانند توصیه‌های تخصصی ارائه دهند. شما می‌توانید بعد از دریافت نسخه و تعیین شماره چشم، عدسی‌های مختلف را امتحان کنید و ببینید کدام‌یک واضح‌ترین دید را ایجاد می‌کند.

سخن پایانی

درحال‌حاضر در بازار انواع عدسی های عینک طبی از شیشه‌ای تا پلاستیکی و پلی‌کربنات موجود است؛ اما این شما هستید که با توجه به شماره چشم و توصیه‌های چشم پزشک باید بهترین عدسی را برای خودتان انتخاب کنید. در این مقاله درباره شناخت بهترین عدسی های عینک طبی صحبت کردیم. شما چه تجربه‌ای در زمینه خرید عینک طبی دارید؟ با ما درمیان بگذارید.

به این مقاله امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *